İÇİMİZDEKİ ÇOCUK

Herkese ilk kitap yorumumla merhaba. Öncelikle bu kitabı okumama vesile olan biricik kızıma (o şimdi annesinin karnında 24 haftalık) ve canım öğrencilerime çok teşekkür ederim. Neden mi onlara teşekkür ediyorum? Çünkü özellikle birilerinden sorumlu olan kişilerin (anne, baba, öğretmen, müdür, yönetici…) sorumlu oldukları kişileri gerçek anlamda sevebilmeleri ve yarar sağlayabilmeleri için önce kendilerini geliştirmelerinin, kendi eksikliklerini gidermelerinin, kendilerine olan saygı ve sevgilerini geliştirmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum o yüzden onlara kocaman teşekkür ederim.

Gelelim kitabın ne anlattığına, kitap duygu, düşünüş ve davranışımızı sürekli etkileyen İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana Baba’dan söz ediyor. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana Baba’nın ilişkisinin dengeli olmasının iç huzurumuz ve dolayısıyla mutlu bir hayat sürmemiz için önemli olduğunu savunuyor. Aile içi ilişkilerin çocuğun yetişmesini nasıl etkilediğini konu ediniyor.

Kitap altı kısımdan oluşuyor. Birinci kısmın amacı sizi içinizdeki çocukla tanıştırmak. Bu kısımda size bazı sorular soruluyor. İkinci kısımda iç çocuğunuzun içinde yetiştiği aileyle ilişkisi inceleniyor. Üçüncü kısımda ailenin iç çocuğu nasıl utanma ve utanca boğduğundan bahsediliyor. Dördüncü kısımda daha önce size sorduğu sorulara verdiğiniz cevapların ne anlama geldiğini anlatıyor. Beşinci kısımda iç dünyamızdaki farklı sesleri duymamızı amaçlıyor. Son olarak altıncı kısımda kendi kendinize yardım ederek iç çocuğunuzla ilişkinizi nasıl geliştirebileceğinizi ele alıyor.

“İçimizdeki Çocuk” kitabı, eşimle beraber bilmediğimiz bu yeni dünyaya (anne-baba olma) adım atarken bize ışık tutması açısından okumaya karar verdiğimiz (aslında benim bir liste oluşturup bunları okuyacağız dediğim:)) kitaplardan biriydi. Diğerlerini de okudukça mutlaka sizinle paylaşacağım, takipte kalmaya devam edin 🙂 Kitabı eşimden önce ben okudum. Bu tarz eğitici kitaplar eşimin çok tarzı olmadığı için kitabın her sayfasını eşimin kitabı sevip sevmeyeceğini düşünerek okudum ve genel olarak neredeyse yarısına gelene kadar “eşim okurken kesin çok sıkılacak” dedim. Benim gibi eğitici ve kişisel gelişim kitaplarını seven biri için her şey yolundaydı ama bu tarz kitaplardan çabuk sıkılanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü kitabın yarısına kadar anlatım ders kitabı niteliğinde ilerliyor ve bir yerde “tamam anladım problemi artık çözüm istiyorum, ne zaman çözüme geleceğiz?” dediğimi hatırlıyorum. Bunu hissetmemin sebebi de büyük ihtimal bu tarz kitapları sevmeyenlerin psikolojisiyle okuduğum içindir. Eşim daha bu kitabı okumadı, okuduktan sonra burayı mutlaka günceller sevip sevmediğini sizlerle paylaşırım.

İçimizdeki Çocuk bence herkesin okuması gereken ilaç niteliğinde bir kitap. Bu arada kitabı gerçekten okudum diyebilmeniz ve kitabın asıl amacı olan İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana Baba’nın dengesini yakalayabilmeniz için yapmanız gereken bir kısım var. Bu kısım yaklaşık iki hafta sürüyor ve her gün yarım saat aynı saatlerde yapmanız gerekiyor. Ben açıkçası daha uygulamadım ama uygulamayı çok istiyorum. Uyguladıktan sonra mutlaka buraya ben de işe yarayıp yaramadığını ekleyeceğim.

Son olarak Doğan Cüceloğlu kitapları ile nasıl tanıştığımdan bahsetmek istiyorum. Bir ara çevremde bana ilham olacak birileri olmadığından yakınıyordum ve gözlerimi, yüreğimi dört açmış bana ilham olacak birilerini arıyordum. Ayrıca o sıralar tam da artık önüme gelen kitabı okumak yerine ne okumak istediğime, benim ilgimi çeken kitapların ne olduğuna karar verdiğim bir dönemdi. Doğan Cüceloğlu kitapları da o sıralarda internette takılırken bir yerlerden gözüme ilişip duruyordu. Biraz araştırınca okumam gerektiğine karar veriyorum. Eşimin kolilenmiş kitapları arasında bir ara Doğan Cüceloğlu kitabı gördüğümü anımsıyorum ama emin değildim. Yine de bir bakayım dedim ve evet yanlış hatırlamıyordum. Doğan Cüceloğlu’nun “Savaşçı” kitabı vardı evde, hem de imzalı. Eşim lisedeyken Doğan Cüceloğlu okullarına gelmiş, imza oradan. Evet, bu sayede Doğan Cüceloğlu’nun okuduğum ilk kitabı “Savaşçı” oldu. O kitabın her cümlesi, her sayfası beni çok etkilemişti, çünkü ben ne düşünüyorsam hepsi karşımdaydı ne eksik ne fazla. Günlerdir aradığım bana ilham olacak kişiyi bulmuş gibi çok sevinçliydim. O zamanlar tam da benim gibi düşünen bana beni hatırlatacak birilerini ararken “Savaşçı” ile karşılaşmam benim için çok büyüleyiciydi. Doğal olarak bunun sonucunda Doğan Cüceloğlu’nun tüm kitaplarını okuma kararı alıyorum.

Bu benim ilk kitap yorumumdu. Evet farkındayım biraz uzun oldu ama sizin görüşlerinizi çok merak ediyorum sizce nasıl olmuş?? Aşağıya yorumlarınızı bırakırsanız çok sevinirim. Bir diğer yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

“İÇİMİZDEKİ ÇOCUK” için bir yanıt

  1. Yagmur hocam,
    Bu yazi sayesinde bir yönünü daha kesfetmis olmaktan büyük heyecan duyuyorum.Bence bu analiz okumak isteyenler için son derece yol gösterici olmuş.Detaya kaçmadan okuyucuya tavsiyeler,içerigine dair ipuçlari….Benim bu tarz yorumlarda cok sık karsilastigim -kitabin icerigini neredeyse tamamen anlatan- gibi olmamis mesela..Heyecanini yitirmemis kitap.Yaş ilerlese de çocuklar büyüse de bazi seyler ilk duygularini yitirse de hepimizin icimizdeki çocuga ihtiyaci var.
    Ellerine ve yüregine sağlik..
    Devamini sabirsizlikla bekliyorum.FUNDA😘

Yorumlar kapatıldı.